امواج الیوت

آموزش امواج الیوت

C:\Users\KOWSAR\Desktop\امواج-الیوت-4.jpg

در گذشته بسیاری از مردم تصور می‌کردند که بازار بورس رفتاری تصادفی دارد و غیر قابل پیش‌بینی است. رالف نلسون الیوت با انجام مطالعات و تحقیقات زیادی روی رفتار مردم متوجه شد که بازار بورس از الگوهای تکراری پیروی می‌کند که نیز با گذر زمان تکرار می‌شوند، در این مقاله به آموزش امواج الیوت میپردازیم.

الیوت برای این که بتواند حرکت قیمت در بازار مالی بورس را توصیف کند، نظریه امواج الیوت را ارائه داد. در واقع با توجه به حرکت قیمت سهام و رفتاری که معامله‌گران از خود نشان می‌دهند، می‌توان امواجی را در نظر گرفت.

در این نظریه افرادی که در تلاش هستند تا سود بیشتری از جریان بورس به دست بیاورند، افراد سوار بر موج هستند.

افرادی که سرمایه‌ای در بورس دارند، می‌توانند با استفاده از نظریه الیوت آینده بازار سهام و سرمایه‌گذاری در آن را پیش‌بینی کنند. به همین دلیل نظریه الیوت مورد استفاده بسیاری از تحلیل‌گران تکنیکال است.

در ادامه قصد داریم تا امواج گفته شده در نظریه الیوت را به شما آموزش دهیم تا بتوانید برای پیش‌بینی حرکات قیمت در بازارهای سهام از این اطلاعات استفاده کنید.

آموزش امواج الیوت

در نظریه الیوت ریزش یا رشد سهام در بازار بورس به صورت خطی نیست، بلکه این تغییرات شبیه به موج به ‌نظر می‌رسند. عناصر روانشناسی که روی بازار سهام اثر می‌گذارند، باعث شده‌اند تا قیمت سهام به جای این که به صورت خطی باشد سوار بر موج حرکت کند.

با توجه به توضیحاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، می‌توان گفت تغییرات قیمت سهام در بورس قابل پیش‌بینی است، زیرا این قیمت‌ها در الگوهای مشخص در حال بالا و پایین شدن هستند. از نظریه الیوت می‌توان در بازار نزولی و همچنین بازار صعودی سهام استفاده کرد.

قوانین امواج الیوت

در این نظریه تعدادی قانون وجود دارد که به هیچ‌وجه قابل تغییر نیستند. برای این که بتوانید از قوانین الیوت برای شناسایی بازار سهام استفاده کنید باید بتوانید موج‌ها را تشخیص دهید.

قانون اول

موج سوم نباید از موج یک و پنج کوتاه‌تر باشد. امواج 1، 3 و 5 امواج پیشرو هستند.

قانون دوم

در این قانون انتهای موج دوم نباید پایین تر از ابتدای موج اول قرار بگیرد.

C:\Users\KOWSAR\Desktop\second-law-of-elliott-waves.jpg

قانون سوم

طبق این قانون انتهای موج 4 نباید از ابتدای موج 1 پایین‌تر بیاید. با توجه به این نکته می‌توان متوجه شد که موج 4 تا حدی می‌تواند خود را اصلاح کند که از موج 1 پایین‌تر نیاید.

C:\Users\KOWSAR\Desktop\third-law-of-elliott-theory.jpg

معرفی امواج الیوت

امواج نظریه الیوت به صورت الگوی 3-5 حرکت می‌کنند که به دو دسته تقسیم می‌شوند.

 • قسمت اول امواج پیش‌رونده هستند که شامل امواج 1، 3، 5 و موج B هستند.
 • قسمت دوم امواج اصلاحی هستند و موج 2، 4، A و C را شامل می‌شوند.

C:\Users\KOWSAR\Desktop\ascending-elliott-wave-cycle.jpg

موج یک

در این موج سهام موجود در بورس حرکتی افزایشی دارد. در موج یک نمی‌توان تشخیص داد که بازار دچار ریزش یا رشد می‌شود. به موج اول موج مافیا نیز می‌گویند.

وقتی حجم معاملاتی یک شرکت بالا می‌رود، تقاضا برای سهام شرکت نیز افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه قیمت سهم موجود در بورس بالا می‌رود.

موج دو

در این موج خرید سهام توسط اعضای هیئت مدیره تمام می‌شود. در نتیجه تقاضا برای خرید بورس کاهش می‌یابد. به همین دلیل سهام شرکت پایین می‌آید.

موج سوم

در این موج توجه مردم به سهام شرکت جلب می‌شود. در واقع این موج پر قدرت‌ترین و فعال‌ترین موج در بین امواج الیوت است و بالاترین قله را در اندیکاتور مکدی دارد.

موج چهارم

در این موج ارزش سهام به اندازه‌ای می‌رسد که تحلیل‌گران انتظار دارند. در نتیجه آن‌ها شروع به فروش سهم خود می‌کنند. با انجام این کار عرضه نسبت به تقاضا افزایش می‌یابد و ریزش سهام شروع می‌شود. این موج برای فروش سهام مناسب است.

موج پنجم

در موج پنجم توجه افراد بیشتری به سهام جلب می‌شود تا به سمت خرید آن هجوم ببرند. با توجه به خرید بیشتر مردم، قیمت سهام افزایش پیدا می‌کند و بیش از حد گران می‌شود.

در این موج افرادی که از بازار بورس اطلاع زیادی ندارند شروع به خرید می‌کنند تا الگوی ABC امواج الیوت آغاز شود.

موج A

در موج A سهام ریزش پیدا می‌کند، زیرا خرید مردم تمام شده است و کسی از این سهام حمایت نمی‌کند.

موج B

در این موج تعدادی از افراد سهام بیشتری می‌خرند تا بتوانند ضرر خود را جبران کنند. تعدادی از افراد نیز با این تفکر که می‌توانند سود زیادی به دست آورند، سهام بیشتری می‌خرند. در نتیجه روند موج B نیز تا حدودی افزایش می‌یابد.

موج C

در موج C افراد شروع به فروش سهام‌های خود می‌کنند تا از ضررهای بیشتر جلوگیری شود. در پایان این موج تحلیل‌گران شروع به تحلیل سهام شرکت ‌می‌کنند.

اگر آن‌ها متوجه شوند که قیمت سهام ارزشمند است و در واقع قیمتی پایین‌تر از ارزش ذاتی خود دارد، سهام خود را بیرون نمی‌آورند و دوباره شروع به خرید سهم می‌کنند.

C:\Users\KOWSAR\Desktop\امواج-الیوت-4.jpg

درجه امواج الیوت

در این امواج 9 درجه موج تعریف شده است که به ترتیب از بزرگترین به کوچک‌ترین درجه نام‌گذاری شده‌اند.

 • چرخه خیلی بزرگ
 • چرخه بزرگ
 • چرخه
 • اولیه
 • متوسط
 • کوچک
 • جزئی
 • بسیار جزئی
 • زیر گروه بسیار جزئی

درجات این امواج می‌تواند تا بی‌نهایت بزرگ و بزرگ‌تر و کوچک و ‌کوچک‌تر شود.

چه زمانی وارد بازار بورس شویم

اگر قصد دارید به بازار سهام ورود کنید، بهتر است که در موج 3 که موج تحلیل‌گران نیز نامیده می‌شود سهام بخرید.

وقتی موج 3 را تشخیص دادید، می‌توانید با استفاده از قوانین فیبوناچی انتهای این موج را تشخیص بدهید و سهام خود را بفروشید.

تشخیص امواج الیوت

برای تشخیص این امواج می‌توان از اندیکاتور مکدی کمک گرفت.

 • در این روش بلندترین قله را که موج 3 نام دارد، پیدا می‌کنیم.
 • در مرحله بعد واگرایی را که بین دو موج 3 و 5 وجود دارد، پیدا می‌کنیم و آن را موج 5 می‌نامیم.
 • دره بین دو موج 3 و 5 موج 4 نام دارد.
 • دره قبل از موج 3 نیز موج 2 است.
 • قله قبل از موج دو نیز موج یک نام دارد که شروع نقطه اندیکاتور مکدی است.

کاربرد امواج الیوت

با استفاده از نظریه الیوت و کاربرد این امواج می‌توان بهترین زمان برای وارد شدن به بازار مالی مورد نظر را تشخیص داد. همچنین با استفاده از این قوانین می‌توان بهترین زمان خروج از بازار را نیز مشخص کرد.

با توجه به موارد گفته شده می‌توانید سود قابل ملاحظه‌ای از بازار مالی مورد نظر خودتان به دست بیاورید و از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید.

با استفاده از این امواج می‌توان در انواع بازارهای مالی از جمله سکه، طلا، فارکس، سهام و نفت سرمایه‌گذاری کرد.

سخن نهایی

امواج الیوت یکی از تکنیک‌های مختلف تحلیل تکنیکال برای موفقیت در بازارهای بورس و مالی است. این تکنیک شامل قوانین بسیار زیادی می‌شود که با مقداری تمرین و افزایش تجربه خود می‌توانید روی آن‌ها تسلط به دست آورید.

شاید در برخورد اول درک این امواج مشکل به نظر برسد، ولی با توجه به نکات بالا می‌توانید به مرور یک تریدر موفق باشید و این نکات را ملکه ذهن خود کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =