چنگال اندروز, تحلیل تکنیکال

سبک‌های اندروز

سبک‌های اندروز

اکنون سالها از اولین روزی که آلن هال اندروز خط میانی را به معامله گران معرفی نمود میگذرد و بعد از گذشت سالها ، سبک ها و روش های گوناگونی توسط شاگردان وی و دیگر محققان در این متد معاملاتی ایجاد شده است.

تحقیقاتی که دکتر اندروز بر روی سبک معامله گری راجر بابسون انجام داد منجر به ابداع خط میانی(چنگال اندروز) شد.
محققان و شاگردان دکتر اندروز بر اساس آموزه های وی و همچنین استناد به دست نوشته های دکتر اندروز اقدام به تحقیق و گسترش این روشهای معاملاتی نمودند و از این میان تعدادی صاحب کتب گوناگون میباشند و میتوان آن ها را صاحب سبک نامید که در این نوشته به معرفی سبک آنها میپردازیم.

سبک پاتریک میکولا:

این سبک معاملاتی نخستین بار توسط پاتریک میکولا محقق روش های گن و اندروز مطرح شد و تمرکز معامله گران در این روش استفاده از خط میانی و ملحقات آن میباشد که به چنگال سوپر نیز مشهور است.
در چنگال سوپر علاوه بر ترسیم خطوط اصلی چنگال اندروز شاهد ترسیم خطوط دیگری میباشیم که به خطوط جانبی متد اندروز شهرت دارد:

(تصویر یک چنگال سوپر از کتاب بهترین روش ترسیم خطوط روند نوشته پاتریک میکولا)

با توجه به تخصص اصلی پاتریک میکولا، وی علاوه بر معرفی و گسترش چنگال سوپر به معرفی تکنیک های ساده برای تشخیص محدوده قیمتی و زمانی نقاط برگشتی به کمک چنگال اندروز و خطوط پرداخت:

(تصویر یک چنگال اندروز به همراه خطوط ری اکشن برای تشخیص محدوده های زمانی بازگشت ها)

از تکنیک های دیگر پاتریک میکولا میتوان به باکس های چرخش قیمت زمان اشاره نمود که برگرفته از قوانین اکشن و ری اکشن نیوتن میباشد:

(تعداد کندل های بین AB و BC مشخص میشود و تعداد بیشتر به عنوان مبنای اندازه گیری زمان رسیدن به خط میانی در نظر گرفته میشود)

میکولا همچنین تکنیک هایی برای مشخص کردن نقاط برگشت با چنگال اندروز و اسیلاتور مومنتومی آهسته(مانند استوکاستیک 14 ) مطرح نمود:

(واگرایی و اشباع اسیلاتور نسبت به روند قیمت و تجمع میله ها بر روی خط میانی میتواند یک سیگنال معاملاتی در روش میکولا باشد)

میکولا همچنین در کتاب خود توضیحات مناسبی از تکنیک های اکaن ری اکشن مورد استفاده دکتر اندروز و راجر بابسون مطرح کرد:

(تکنیک های ساده سنترلاین سقف به کف و کف به سقف و کمک گرفتن از خطوط ساده اکشن ری اکشن برای مشخص کردن زمان احتمالی تشکیل نقاط چرخش بعدی در نمودار)

همچنین پاتریک میکولا تکنیک های ساده ی مورد استفاده دکتر اندروز را در کتاب خود مطرح نمود که البته در دستنوشته های به جا مانده از دکتر اندروز نیز دیده میشود:

به طور کلی پاتریک میکولا بسیاری از تکنیک های ساده ی خطی متد اندروز را در کتاب بهترین روش های ترسیم خطوط روند مطرح نمود اما ابزار تخصصی او که نماد سبک معاملاتی میکولا میباشد همان چنگال سوپر است.

(تصویر یک چنگال سوپر به همراه خطوط ماشه،عکس العمل و هشدار)

سبک تیموتی مورگ:

این سبک توسط تیموتی مورگ معامله گر سرشناس بازار ارز ایجاد شد.
مورگ از شاگردان قدیمی دکتر اندروز میباشد.سبک مورگ به عنوان معروفترین سبک معامله گری خط میانی اندروز به شمار میرود و بسیاری از شاگردان تیموتی مورگ مانند شین بلانکنشیپ خود از مدرسان صاحب سبک در بازار های مالی و آنالیز نمودار ها شناخته میشوند.

در سبک تیموتی مورگ تمرکز معامله گران بر روی پرایس اکشن و زبان حرکت قیمت است و با کمک ابزار ساده (خطوط) محیط مناسب معاملاتی ایجاد میشود.

How to Catch a Trade in a Vertically-Trending Market (Part 2)

Use This Technique To Avoid Getting "Washed and Rinsed" On Your Trades: The "Lazy Z" Pattern | Timothy Research

Do You Recycle Your Old Lines or Throw Them Away? (Part 1)

همانطور که در تصاویر میبینید در روش مورگ از خطوط مورب و افقی به صورت هدفمند و در جهت ساختار مشخص شده استفاده میشود.
روش مورگ از روشهای زیبا و کاربردی معاملاتی میباشد.

معامله گران روش مورگ شناخت مناسبی از ابزار خطی همینطور پرایس اکشن کلاسیک دارند و معمولا نقاط ورود و خروج با کیفتی در معاملات این افراد شاهد هستیم.

یک معامله ساده از نمودار آقای مورگ را در تصاویر خواهیم دید:

همانطور که در تصاویر میبنید در سبک مورگ تمرکز اصلی بر روی پرایس اکشن و ساختار کلیدی بازار میباشد.
مورگ تکنیک های زیادی برای معامله در ساختار و الگوهای مختلف بازار مطرح نمود و صاحب کتب گوناگون میباشد.

با توجه به اینکه به نام شین بلانکنشیپ اشاره شد بد نیست نمودار او هم در این قسمت ببینیم:

شین روش آنالیز خود را به کمک اندازه گیری گام ها و ساختار آغاز و سپس با استفاده کاربردی از ابزار محیط مناسب معامله گری را برای خود ایجاد میکند و بهترین شاگرد و دستیار تیموتی مورگ محسوب میشود که کمک زیادی به گسترش و آموزش این سبک زیبای معامله گری انجام داده است.

در ایران کتاب هایی برای یادگیری روش معاملاتی تیموتی مورگ منتشر شده است:

سیستم معاملاتی چنگال اندروز

نویسنده تیموتی مورگ
ترجمه: وحید درزی، نفیسه صالحی

استراتژی های معاملاتی تیموتی مورگ
نیوسنده تیموتی مورگ
ترجمه: کامران جعفرقلی،سعید نیک اختر،فرزاد شیبانی

هنر معامله با چنگال اندروز
نویسندگان: کامران جعفرقلی،سعید نیک اختر

سبک گوردون دی روس:

این سبک توسط یکی از شاگردان قدیمی دکتر اندروز بنام گوردون دین دی روس بوجود آمد.
در این سبک تمرکز معامله گران بر روی اسلاتور های مومنتومی مانند آر اس آی،استوکاستیک، مکدی و… میباشد و معامله گران به کمک پترن های اسلاتور ها و همینطور قیمت همچنین کمک گرفتن از چنگکال اندروز و قوانین ساده ی آن سیگنالهای معاملاتی مناسب دریافت میکنند.

تصویر بالا متعلق به کتاب آقای گوردون دی روس میباشد.
این کتاب توسط وحید درزی و نفیسه صالحی به فارسی ترجمه شده است.

سبک دکتر دولوگا:
Dr. Mircea Dologa

این سبک توسط دکتر دولوگا ، معامله گر و محقق مطرح  معرفی شده است.
در سبک دولوگا از چنگال هایی استفاده میشود که ترسیم هایی ابداعی ایشان محسوب میشوند و در خیلی از مواقع رفتار و حرکت قیمت را بهتر نشان میدهند.(چنگال های دولوگا)
این سبک را به زبانی خیلی ساده میتوان ترکیبی از پیوت شماری و آنالیز کلاسیک تکنیکال به همراه استفاده از چنگال های ترسیمی سبک دولوگا(در ایران با عنوان چنگال های جایگزین هم شناخته میشوند) معرفی کرد.
بعضا در سبک دولوگا نقاط دیگری که بتواند واکنش ها و جهت گیری قیمتی مناسبتری برای ترسیم ایجاد کند توسط معامله گر انتخاب میشود.

این چند سبک مطرح ترین سبک های تخصصی متد اندروز میباشند.
لازم به ذکر است که میتوان از ابزار چنگال اندروز در سبک ها و روش های مختلف معاملاتی استفاده نمود و استفاده از آن در تکنیکال کلاسیک به عنوان خطوط حمایت و مقاومت داینامیک به وفور دیده میشود.

نویسنده: کامران جعفرقلی محقق روش نیوتنی و اندروز

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − هفت =